امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Saturday, 19 October , 2019
امروز : شنبه, ۲۷ مهر , ۱۳۹۸ - 20 صفر 1441
شناسه خبر : 515
  پرینتخانه » اجتماعی تاریخ انتشار : ۰۶ تیر ۱۳۹۸ - ۸:۴۸ |
بی‌حقوق شده‌ها، خیابان‌ها را نظافت می‌کنند؛ پارک‌ها را آب می‌دهند و زیر پای مردم را جارو می‌کنند

مشکلات کارگران شهرداری کوت عبدالله در ایستگاه پایانی

کارگران پیمانکاری شهرداری ۱۰ شهر طی ۳ ماه گذشته معترض بودند در شهرداری‌ها چه می‌گذرد؟ / سفره خالی کارگران و سفره‌های رنگین پیمانکاران!
مشکلات کارگران شهرداری کوت عبدالله در ایستگاه پایانی

 

 

چندی بود که در فضای مجازی و برخی رسانه ها شاهد بودیم ، که عدم پرداخت  منظم حقوق کارگران پیمانکاری فضای سبز این شهرداری بطور کامل در اسفند ماه باعث نارضایتی و تجمع برخی در گوشه و کنار شهر گردیده بود.

نمونه ایی کوچک از اپیدمی عدم پرداخت منظم حقوق کارگران در شهرداری های کشور و استان

در سه ماهه اخیر کارگران شهرداری در دست‌کم ۱۰ شهر یعنی شهرهای نیشابور، شوشتر، شادگان، دزفول، آبادان، بندر امام، مریوان، آبژدان اندیکا، حمیدیه و لالی (خوزستان) نیروهای پیمانکاری‌ای بودند که به دلیل معوقات مزدی تجمعاتی داشتند. در عین حال کارگران شهرداری کورائیم، زرآباد (سیستان) و سی‌سخت (کهگیلویه و بویراحمد) اخیراً نسبت به عدم پرداخت دو تا هفت ماه دستمزدشان انتقاد کرده‌اند. مشکلات بیمه‌ای و معیشتی مهم‌ترین دلیل این تجمعات بود و همه این کارگران معوقات مزدی پرداخت نشده داشتند. با این وجود این مشکلات حتی باعث نشد که شهرداری‌های کل کشور به عنوان کارفرما تصمیمی مبنی بر لغو پیمان با پیمانکاران بگیرند. پرسش اصلی اینجاست که تکلیف شهرداری‌ها در برخورد با پیمانکاران متخلف یا آن گروه که در انجام تعهدات خود دچار مشکل می‌شوند، چیست؟

یکی از کارگران شهرداری نیشابور که مشکلات معیشتی در نیمه دی ماه همسرانشان را هم به اعتراض کشانده بود، می‌گوید؛ کنار دغدغه عدم پرداخت ۲ ماه معوقات مزدی حالا با پیمانکاری شدن کار، اندک امنیت شغلی خود را نیز از دست می‌دهیم. ۱۵ سال برای شهرداری کار کردم که با باز شدن پای پیمانکاران شهری، ما کارگران خدماتی دچار مشکل می‌شویم. می‌گوییم چرا حقوقمان کم شده؛ جواب می‌دهند؛ «بیشتر کار کنید؛ بیشتر بگیرید!»

این کارگر شهرداری نیشابور تصریح می‌کند: پیش از این من با دو حق فرزند حدود ۲ میلیون ۷۰۰ هزار تومان دستمزد دریافت می‌کردم که این رقم در قرارداد جدید به یک میلیون ۵۰۰ هزار تومان کاهش یافته است.

چندی پیش شهردار یکی از شهرها درباره کاهش دستمزد کارگران گفته بود؛ کارگران با اضافه‌کاری و تعطیل‌کاری این اختلاف را جبران کنند. البته پیمانکار و شهرداری‌ها کاهش دستمزد کارگران در تبدیل قرارداد از رسمی به پیمانکاری را رعایت حداقل دستمزد می‌دانند و به سراغ این منطق می‌روند که راه برای اضافه‌کاری کارگران و بیشتر حقوق گرفتن بازشده است. اما جالب اینجاست که برخی کارگران شهرداری گاه و بیگاه از عدم پرداخت چند ماهه اضافه‌کاری‌ها و تعطیل‌کاری‌ها گفته‌اند. از قرار معلوم وعده‌‌دهندگان معجزه را از دور تشخیص داده‌اند!
سلامت نیوزدر شهرداری‌ها چه می‌گذرد؟ / سفره خالی کارگران و سفره‌های رنگین پیمانکاران!

 

که واکاوی این موضوع از چند منظر خالی از لطف نیست و برخی علامت های سوال را تبدیل به علامت تعجب می نماید .

پرداخت نشدن حقوق کارگران شهرداری در سطح کشور و استان امری فراگیر است اگر شما یک جستجوی عادی در گوگل انجام دهید مشاهده می کنید حقوق کارگران در سطح کشور و استان به چندین ماه و در مواردی این عدد به دو رقمی شدن نزدیک شده است.

و آن ناشی از کاهش محسوس و گاهی 50 درصدی ارزش افزوده و منابع مالی تزریقی به این شهرداری ها است. این در حالی است که در کوت عبدالله حدود یک ماه اسفندماه و در فروردین ماه بیش از ده میلیون ریال بصورت علی الحساب پرداخت شده بود.

پس این عکس العمل با خود حاشیه هایی بهمراه داشت . و هدفی را دنبال می نمود و آن نشان دادن عدم توانایی شورا و شهرداری این شهر در پرداخت حقوق کارگران بود .

که صد البته در واقعیت خلاف این امر اثبات شده و این شهر در پرداخت حقوق وضعیت خیلی بهتری از شهرداری های استانی و کشوری که چندین ماه حقوق آنها پرداخت نشده بود دارد. و این اعتراض های مصنوعی و هدایت شده از اتاق فکری کنترل می شد .

پرداخت های حقوق صورت گرفته است

با پیگیری های شهردار کوت عبدالله نواب حاجیان و حمایت همه جانبه اعضاء شورای شهر از این رایزنی ها ، در هفته ایی که گذشت ،

پرداخت حقوق ها به ایستگاه پایانی خود رسید . و حقوق ها به حساب کارگران واریز شد . و این مهم به بهترین صورت مدیریت و هدایت شد .

بدون ایجاد حاشیه، بزرگ نمایی و پمپاژ نا امیدی در میان شهروندان .

تعدادکارگران بیش از ظرفیت منابع مالی است

 

متاسفانه یک واقعیت غیر قابل انکاری که در شهرداری کوت عبدالله وجود دارد .

کارگران تعدادشان از ظرفیت منابع مالی و محیط کاری خیلی بیشتر است .

این تعداد بالا از یک طرف و کاهش چشمگیر ارزش افزوده یعنی حدود بیش از 55 درصد  آن حذف شده است .

با خود فشار مضاعفی را بر بدنه این شهرداری بهمراه داشته است .

اما با وجود  تمام این مشکلات و برخی مواردی که همگی بهتر بر آن واقف هستند . با تمهیدات شهردار کوت عبدالله نواب حاجیان تا کنون به اعتراف منابع رسمی و مدیریت شهری کوت عبدالله یکی از  شهرداری هایی است که حقوق عقب افتاده کارگران در آن همیشه کمتر از دو ماه و گاها به روز است .

البته عمده ایرادی که از سوی کارگران بعنوان مطالبه حقوق معوق اعلان می شود متعلق به معوق ماندن حقوق های   سال 95 و  در ماههای 3و4و5 می باشد

نویسنده : ابو محمد | منبع خبر : خوزستان رسانه
به اشتراک بگذارید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.